Mauser 98k

98k3

Początki tego jakże wspaniałego karabinu sięgają roku 1908. Pierwsza Wojna Światowa i nieodłączny towarzysz niemieckich żołnierzy Gewehr 98 – pozostawił wiele do życzenia. Ale to właśnie on, jako starszy brat, zainspirował konstruktorów Mausera do dalszych kroków i stworzenia Mausera 98k.Główną modernizacją na lepsze, była zmiana lufy broni na nową, krótszą o całe 14cm, co przyczyniło się nie tylko do polepszenia celności, ale i wygody jego użytkowania przez żołnierza. Dzięki temu, już z wejścia dorobił się przydomku „kurz” od swoich użytkowników, co najzwyczajniej oznaczało „krótki”. Spełniał tym samym funkcje indywidualnej broni powtarzalnej. Zastosowano w nim zamek czterotaktowy, ślizgowo-obrotowy. Ryglowanie zamka odbywa się za pomocą dwóch położonych obok siebie rygli. Początkowo karabin produkowany jedynie z nastawieniem na eksport do innych krajów Europy, jednakże późniejsze czynniki i niezawodność tej konstrukcji spowodowały, iż stał się podstawową bronią żołnierzy niemieckich. Już w roku 1935 został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia, jako znany nam Mauser 98k. Zasilanie ze stałego, dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności pięciu naboi w zupełności wystarczało do przeprowadzenia ataku. Użyto tu ogólnie powszechnego naboju karabinowego marki Mauser 7,92 × 57mm. Prędkość początkowa pocisku wynosiła od 755 do 845m/s, a szybkostrzelność praktyczna wahała się na poziomie ok. 10 strzałów na minutę. Donośność maksymalna wynosiła ok. 4000m, chodź przeciętnie oddawany celny strzał padał z odległości nie większej niż 1300 metrów. Co ciekawe, egzemplarze o wyjątkowej celności, które trafiały się jak 1 do 800, były odkładane dla specjalnych modeli „snajperskich” produkowanych wybiórczo dla strzelców wyborowych, w tym snajperów. Dodatkowo konstruktorzy dodali do karabinu „Schiessbecher”. Dzięki temu, na zakończeniu lufy można było zamontować nasadkę do miotania granatów, będących dodatkową opcją taktyki walki.

Kolba tego karabinu przeżyła swoistą drzewną „ewolucję”. W zależności od stanu budżetu Rzeszy Adolfa Hitlera, produkowano je z wysokogatunkowego drewna orzechowego, bukowego, dębowego, a skończywszy na najtańszej sklejce, która mocno pogorszyła walory tej broni. Owa sklejka wymusiła zmianę konstrukcji kolby, która zamiast płaskiej stopki otrzymała tłoczony z blachy tandetny trzewik. Przedni bączek zastąpiła opaska z blachy, a karabiny przestały być w większości wyposażane w bagnety i wyciory, niezbędne do konserwacji i prawidłowego działania przy dłuższej eksploatacji. Coraz więcej części karabinu było tłoczonych, w przeciwieństwie do wcześniejszego ich frezowania. Czasy, jakie następowały wraz z wojną, niosły za sobą wiele uproszczeń broni, w tym także i tej. Kolejnym przykładem tego zabiegu jest to, że egzemplarze wykonane w 1945 roku często posiadały stały celownik przystrzelany na odległość 100m i skrócone łoże (oszczędność drewna), nadmieniając, że niektóre nie posiadały żadnego pokrycia zabezpieczającego przed korozją i uszkodzeniami zewnętrznymi. To wszystko może wzbudzić w nas wątpliwości; zadając sobie pytanie: „Czy to naprawdę jedna z lepszych broni tamtego czasu?” Muszę odpowiedzieć, że tak! I niech myślą przewodnią nie będzie moje osobiste zdanie, lecz to, iż pomimo wprowadzenia w uzbrojenie karabinów samopowtarzalnych i automatycznych, Kar98k do końca wojny pozostał przepisowym karabinem Wehrmachtu. Służył bez końca, nawet w beznadziejnych warunkach Stalingradu był ostoją zmarzniętych chłopców Hitlera. Zdobyty przez powstańców Warszawy i partyzantów stanowił nieodzowny skarb, wprowadzając w grupach radość i dumę z posiadanej broni.

Po zakończeniu II wojny światowej i przegranej wojsk niemieckich, konstrukcje Kar98k trafiły do arsenałów wielu państw, nie tylko Europejskich. Duża ilość tego sprzętu była używana do lat 70. między innymi w Izraelu, chodź większość izraelskich Mauserów 98k została przebudowana na praktyczniejszą wersję, kalibru 7, 62 × 51mm. Dziś marzenie wielu kolekcjonerów, weteran historii!

Piotr Piskulak

 

16 Responses to Mauser 98k

 1. Maciej pisze:

  Panie Piotrze prosze poczytac troszke zanim Pan zacznie pisac za te bzdury. Pozdrawiam

 2. Piotr pisze:

  Wszystkie informacje są podparte rzetelnymi źródłami i szczerze nie wiem jakie „bzdury” Pan ma na myśli. Jeśli jednak ma Pan jakieś sugestie, czy widzi jakiekolwiek błędy, bardzo będzie mi miło jeśli się Pan nimi ze mną podzieli. Na pewno wezmę je pod uwagę. Pozdrawiam

  • Maciej pisze:

   Karabiner 98 kurz w skrocie K98k
   1) Nie jest karabinem tylko karabinkiem-Gewehr-karabin ,Karabiner-karabinek
   2)Gewehr98 wszedl oficjalnie do uzbrojenia w 1898r wiec skad 1908r ?
   3)Odmiana G98 byl karabinek 98 -Karabiner98 z lufa 60cm tak jak w K98k-karabinek urzywany w broniach pomocniczych-kawaleria, tabory, artyleria itp
   4)Zamek ma 3 rygle
   5)K98k zanim zostal wprowadzony do sluzby w Wehrmachcie nie byl eksportowany
   6)Naboj karabinowy marki mauser…
   7)Naboj 8x57JS nie byl jedynym nabojem ktorym strzelal K98k-znane sa egzemplaze na naboj 8×33-ten sam jak w StG44
   8)Chociaz ramie celownika skalowane bylo do 2000m bez optyki zwykle celnie strzelana na odleglosc max 400m
   9)„Schiessbecher” to ta ,,nasadka na lufe”-byly dwa rodzaje ich ale to calkiem inny temat-„Schiessbecher” mozna bylo zakladac ze specjalnym celownikiem w komplecie, ale nie byl na stanie tak jak bagnet czy zestaw do czyszczenia
   10)Kolba nie przechodzila ewolucji, jedynie material z jakiego byla robiona
   11)Kolby produkowano z drewna orzechowegi i sklejki bukowej-w jaki sposob sklejka pogarszala walory broni???
   12)Tloczony trzewik wyposarzono nie tylko kolby ze sklejki
   13)Tloczony gleboki trzewik wplywal na wieksza trwalosc kolby
   14)Wycior zastapiono tzw rozancem-bardziej praktycznym
   15)Zastosowanie kolb sklejkowych nie mialo nic wspolnego z ekonomia , a raczej z czasem jaki byl potrzebny aby drewno wylezakowac, wysuszyc przed obrobka
   16)Czesci tloczone byly po pierwsze tansze, latwiejsze w obrobce a po drugie lzejsze
   17)Karabinki z 45 byly pomimo sladow obrobki nadal wysokiej jakosci
   18) karabinki o ktorych mowa-skrocona kolba, magazynki wyzlobione w kolbie itp -mowa tutaj o Volkssturmgewehrach a nie o K98k
   To moje uwagi na szybko- oczywiscie wszystko moge poprzec zdjeciami,odnosnikami w literaturze przemioty itp

   • admin pisze:

    Witam,
    dziękujemy za uwagi. Dane te zostaną zweryfikowane i w najbliższym czasie wzięte pod uwagę, w razie konieczności naniesione zostaną poprawki w artykule. Pozdrawiam

    • admin pisze:

     Prosiłbym Panów o kulturalne komentarze nie obrażające innych czytelników i nie wprowadzanie elementów dyskusji typu kto ma większego.. Ostatnie komentarze skasowałem. Co do uwag Pana Macieja, jezeli by Pan mógł to proszę o zamieszczenie źródeł tych informacji. Pozdrawiam.

   • Artur Witko pisze:

    Nie wiem czy autor ma zamiar dalej się ustosunkowywać, ale ja postanowiłem się w kilku słowach odnieść.
    1) Podeprę się trochę wiedzą o amunicji 7,92×57 Mauser, a raczej o jej klasyfikacji jako karabinowej, oraz w zasadzie najpopularniejszym opracowaniem encyklopedycznym, w którym wyraźnie zaznaczono, że Mauser jest karabinem, zaś określenie go mianem karabinku (wspomniany „karabiner”) jest czystą formalnością po stronie urzędniczej (w rezultacie karabinkiem był Kar98a).
    2) Nie szukałem tego, być może to literówka, której należy się pozbyć i ufam, że tak zostanie zrobione.
    3) Nie zupełnie rozumiem – „karabinek urzywany w broniach pomocniczych” etc.
    4) 3 rygle? W w/w encyklopedycznym opracowaniu odnalazłem informację o 2.
    5) W w/w opracowaniu napisano, że był eksportowany.
    6) 7,92×57mm Mauser – chodzi dokładnie o tę amunicję. Szukanie dziegciu na tej płaszczyźnie jest już czepialstwem.
    7) Być może, osobiście nie mam najmniejszego źdźbła informacji w tej sprawie. Autor nigdzie nie wspomniał, że Mauser’a produkowano wyłącznie w tym jednym wariancie amunicyjnym.
    8,9,) Nie odniosę się.
    10) Słowo „ewolucja” było w cudzysłowie – pary znaków interpunkcyjnych, służących m.in. do wyodrębniania cytatów, pseudonimów, ironii.
    11) Woli mieć pań biurko ze sklejki, czy litego drewna?
    12) W zasadzie w ten trzewik można wyposażyć i kolbę z każdego innego materiału.
    13) Uważam, że to logiczne.
    14) W tekście napisano, że pozbyto się wycioru, nie pojawiła się informacja co dodano na jego miejsce.
    15) Sądzi Pan, że ceny sklejki i litego drewna były takie same, dobrze.
    16) Ok.
    17) Autor sam podkreślił, tu cytuję: „To wszystko może wzbudzić w nas wątpliwości; zadając sobie pytanie: „Czy to naprawdę jedna z lepszych broni tamtego czasu?” Muszę odpowiedzieć, że tak!”. Więc przyznał mu Pan tylko rację.
    18) Pogubiłem się już.
    Chyba wszystko zostało powiedziane, a osobiście postaram się aby wspomniana literówka z rokiem, oraz potencjalne inne „chochliki drukarskie” usunięto w najbliższym czasie z tekstu.

    • Maciej pisze:

     Milo mi , za po rejtaradzie autora tego artykulu w dysksji wzieli udzial redaktorzy.Panie Arturze chcialbym odniesc sie do Panskiego postu.
     1)Mauser popularnie okresla sie karanin i karabinek i jesli chodzi o najpopularniejsze opracowanie encyklopedyczne okreslajace co jest karabinem a karabinkiem osylam do wikipedii ahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(bro%C5%84)
     oczywiscie jesli by pojsc tokiem Panskiego myslenia i K98k zakwalifikowac jako karabin bo strzela amunicja karabinowa 8×57 trzebaby czesc K98k nazwac karabinkami gdyz pod koniec wojny w zakladach Mauser-kod byf wszedl do produkcji K98k na naboj posredni 7,92×33.
     2)Pierwsze karabiny98-Gewehr 98 zostaly wyprodukowane juz w 1898r w maciezystym zakladzie Mausera w Oberndorf
     3) Bron glowna-piechota
     4)2 rygle z przodu ,jeden rygiel z tylu obok raczki zmkowej-prosze wyjac zamek i sprawdzic-,,System zamka z trzecim ryglem „bezpieczeństwa” użyty w modelu 1898 został opatentowany 9 września 1895 roku przez Paula Mausera”
     5)Eksportowana wersja to STANDARD-MODELL-sprzedawama rownierz na rynku cywilnym. W pozniejsz okresie -od 1937 eksportowano je do Portugalii i Szwecji. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.394959520578485.92868.386972264710544&type=3
     6)7,92×57 naboj opracowany zostal do karabinu 1888,jako M88,,W roku 1905, nabój M/88 7,92 mm x 57 mm I ze średnicą pocisku 8,08mm został zastąpiony przez 7,92 x 57 mm IS ze średnicą pocisku 8,2 mm. Litera I pochodzi od niemieckiego słowa Infanterie, a S od Spitz, co razem oznaczało-ostrołukowy nabój piechoty.”
     7)Richard D. Law Karabiner 98k-1934-1945 motorbuch Verlag1993 str 193
     10 11),,Kolba tego karabinu przeżyła swoistą drzewną „ewolucję”. W zależności od stanu budżetu Rzeszy Adolfa Hitlera, produkowano je z wysokogatunkowego drewna orzechowego, bukowego, dębowego, a skończywszy na najtańszej sklejce, która mocno pogorszyła walory tej broni”-prosze tez mi pokazac chociaz jedna kolbeniemiecka do K98k wykonana fabrycznie z debu lub buczyny.,,Owa sklejka wymusiła zmianę konstrukcji kolby, która zamiast płaskiej stopki otrzymała tłoczony z blachy tandetny trzewik. „Nie sklejka to wymusila a wprowadzenie nowego typu trzewika ktory byl stosowany tez w kolbach wykonanych z litego drewna.Zastosowanie kolb ze slejki bukowej nie bylo spowodowane problemami ekonomicznymi a brakiem po prostu odpowiedniego drewna orzechowego.Pierwsze prace na zastosowaniem innego rodzaju drewna prowadzono juz w 1937roku. W warunkach prowadzenia wojny cena surowca nie miala zadnego znaczenia-problemem byl brak surowca dobrej jakosci ktory pozwalal zastapic drewno orzechowe nie powodujac zmniejszenia walorow urzytkoych ani jakosci broni.
     12),,a karabiny przestały być w większości wyposażane w bagnety i wyciory, niezbędne do konserwacji i prawidłowego działania przy dłuższej eksploatacji.”W bagnety byli wyposazani zolnierze a nie karabiny-natomiast prawda jest, ze w niektorych karabinkach ostatnich miesiecy wojny przestano montowac szyne do osadzania bagnetu. Jsesli chodzi o wyciory to juz ok 1942 wieksza czesc karabinkow byla dostarczana z fabryk bez wyciorow dlatego , ze kazdy zolnierz wyposazony byl w wprowadzony rozkazem z dnia 4 wrzesnia 1934 ,,Reinigungsgeraet 34″ ktory zawieral obok oliwiarki, szczotek rowniez wycior lancuszkowy tak wiec jesli karabinek nie posiadal wycioru to na pewno taki wycior posiadal zolnierz i nieprada jest , ze zolnierz nie mial przez to zapewnionych odpowiednich przyrzadow ktore pozwalaly mu prawidlowo dbac o bron-w mysl zasady najpierw bron-pozniej ja.
     15) W warunkach wojny cena ani walory estetyczne nie maja znaczeni-tylko jakosc i efektywnosc.

  • Maciej pisze:

   Prosze podac Panskie zrodla

 3. Kolekcjoner pisze:

  Artykuł bardzo przyjemny, jasno napisany. Jak najbardziej jest zgodny z prawdą i mi się podoba. Szczerze, nie rozumiem zdania Pana Macieja, ale nie każdy musi mieć równo pod sufitem. Niektórzy kierują się jedynie zazdrością :) Życzę dalszej dobrej formy i sukcesów. Pozdrawiam

  • Maciej pisze:

   A z Pana chyba kolekcjoner internetowy- ja w swoich zbiorach posiadam ok 50 karabinow i karabinkow syst mauser

   • To super-można się z Panem jakoś umówić na strzelanie z posiadanych przez Pana egzemplarzy-bo prawdę mówiąc mimo sporej wiedzy i długoletniej pracy na jednostkach broni współcześnie produkowanej nie miałem jeszcze okazji podziałać na mauserku..pozdrawiam

    • Maciej pisze:

     Witam!
     Jesli chodzi o ogladanie to bardzo chetnie Panu pokaze moja kolekcje broni-serdecznie zapraszam!Jednak jesli chodzi tylko o strzelanie to mysle , ze nakazdej strzelnicy bez problemu mozna postrzelac sobie z mauserka.
     Pozdrawiam

     • adam kropiowski pisze:

      Dziękuję za odpowiedż-no właśnie z tymi mauserkami na strzelnicach w obrębie Warszawy jest krucho-Mosiny,te owszem da się spotkać..może w takim razie jeżeli Pan wyrazi zgodę koledzy z zespołu redakcyjnego umówiliby się z Panem na sesję zdjęciową do zamieszczenia na naszym portalu-wie Pan mamy zwyczaj docierać do ciekawych osób i instytucji związanych ze strzelectwem a z tego co widzę pańska wiedza jest bardzo rzeczowa i konstruktywna-bardzo proszę o kontakt w tej sprawie z adminem OBRONI.PL

 4. i mam jeszcze pytanie tak do wszystkich komentujących-możecie Panowie odnieśc się jak na tle opisywanego niemieckiego karabinu wypada nasz polski klon produkowany przecież przez cały okres międzywojenny i stanowiący podstawowy rodzaj uzbrojenia WP w 1939r-czy był lepszy jakościowo,jakieś krajowe ,patenty,,mające na celu ulepszenie konstrukcji itp?

  • Maciej pisze:

   Posiadam 3 karabinki wz29 i moim zdaniem raczej nic nowego w nich nie wymyslono-wszystko co zrobiono to polaczenie rozwiazan kilku modeli tej broni-czyli tylko kosmetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>